Zaznacz stronę

IQ, czyli Inteligencja, to zdolność ogólna do celowego działania, racjonalnego myślenia i skutecznego radzenia sobie z napotkanymi trudnościami. Innymi słowy, to cecha człowieka pozwalająca mu znaleźć rozwiązanie każdego problemu, znaleźć wyjście z każdej sytuacji, w jakiej się znajdzie. Poziom inteligencji mierzymy w skali IQ za pomocą punktów.

Finansowe IQ, czyli Inteligencja finansowa, to umiejętność skutecznego zarządzania i zarabiania pieniędzy oraz ich zatrzymywania. F-IQ mierzymy w ilości pieniędzy, a w szczególności przychodzie pasywnym, który trafia do naszej kieszeni.

Przychód pasywny: to pieniądze z naszych inwestycji, które płyną nieprzerwanie, a na które nie musimy już pracować np. czynsz z nieruchomości, dywidendy ze spółki z o.o., procent z naszych inwestycji itd.

Bogactwo czy zamożność?

„Kiedy zdobyłem swój pierwszy prawdziwy milion, było to moim największym dotychczasowym rozczarowaniem! Ponieważ okazało się, że dopóki nie pomnożę go razy 2 lub 3, to tak naprawdę nie mogę odciąć jeszcze odciąć żadnego kuponu… chyba że chcę znaleźć się w punkcie wyjścia”
~ Bartosz Wilczek

Czym różni się pomnożenie 1zł od pomnożenia 1 000 000zł? Niczym. To kwestia skali i tego, że od 2 mln zł możemy odciąć znacznie większy kupon niż od 2zł, dlatego mówi się, że najtrudniej zdobyć pierwszy milion, ponieważ jeśli zaczynamy z niczym, to pomnażanie swoich zasobów do momentu, aż osiągniemy pierwszy milion, trwa najczęściej znacznie dłużej niż pomnożenie 1mln, aby osiągnąć wynik 2mln. Działanie jest to samo, ale inna skala.

Czy każdy milioner to milioner?

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że każdy z nas ma swój dom lub mieszkanie, samochód, oszczędności i biżuterię, to szybko dowiemy się, że w naszym kraju, mało tego – w naszym klubie, mamy znacznie więcej milionerów niż mogłoby się wydawać. Ale czy to są prawdziwi milionerzy?

Bogaty milioner: to taki, który w swoim majątku w aktywach posiada co najmniej 1mln zł.

Zamożny milioner: to taki, który w ostatnim roku osiagnął dochód pasywny w wysokości 1mln zł.

Bogactwo mierzymy za pomocą ilości posiadanych pieniędzy, zarówno w gotówce jak tych ulokowanych w posiadanych aktywach jak nasze firmy, nieruchomości, papiery wartościowe lub kruszce. Im większa wartość tego majątku, tym bardziej jesteś bogaty.

Zamożność mierzymy czasem, czyli: jak długo jesteś w stanie przeżyć bez obniżania obecnego standardu życia nie podejmując żadnej aktywności ekonomicznej? Im dłużej jesteś w stanie przeżyć, tym bardziej jesteś zamożny, czyli im większy masz przychód pasywny, tym dłużej możesz żyć nie martwiąc się o pieniądze.

Które z powyższych jest bardziej optymalne? Otóż… kombinacja tych dwóch! Rozwijając swój finansowy IQ, sprawiasz, że Twoja droga do bogactwa jest szybsza, bardziej skuteczna i prowadzi do wolności finansowej.

Pin It on Pinterest